Klub Rekreacji Ruchowej, Samoobrony i Sportów Walki

Defendo

Oferta DEFENDO

Trening samoobrony ma uczyć prostych i realnych sposobów przetrwania w miejskiej dżungli a także wytrenować umiejętności pokonywania własnego strachu i nie okazywania stresu. Ćwiczenie tysiąca technik w tym Ci nie pomoże. Zaufaj DEFENDO.

Self-defense training is to teach simple and real ways to survive in the urban jungle as well as train the skills of overcoming one’s fear and not displaying stress. Practicing a thousand techniques will not help you. Trust DEFENDO.

System samoobrony Defendo jest oparty na doświadczeniu, wiedzy i technikach, które na przestrzeni setek lat okazały się najbardziej skuteczne w walkach wręcz.

Nasze doświadczenie to dziesiątki lat podróżowania po całym świecie, szkoleń i gromadzenia informacji, tylko po to aby dowiedzieć się, że podstawowa struktura naszego systemu była nam znana od początku.

Europejski system samoobrony

DEFENDO uchodzi za system europejski, pomimo, iż zawiera wpływy z systemów walk z innych części świata. Choć jest to system nowoczesny, jego korzenie sięgają aż do starożytnej historii naszego kontynentu. Opiera się on na technikach, które wywodzą się z podstawowych reakcji obronnych w wypadku realnego zagrożenia życia i które w dużej mierze były dobrze znane przez naszych przodków.

Mniej znaczy więcej

DEFENDO to prostota, skuteczność. Jest łatwym do opanowania systemem, ponieważ skupia się na szerokiej gamie zagrożeń jakie możemy spotkać w nowoczesnym świecie i oferuje minimalną ilość, kompleksowych rozwiązań. Zasada minimalnej ilości technik pozwala, aby poprzez powtarzalność tych samych struktur w różnych sytuacjach, uczestnicy byli w stanie skutecznie odtworzyć zdobytą wiedzę w sytuacji maksymalnego stresu. Podstawowe techniki DEFENDO są oparte na psychologicznym podejściu do strachu, stresu, poczucia zagrożenia i tym jak je wykorzystać, gdy przetrwanie zależy od własnej siły fizycznej.

Techniki są proste i łatwo przyswajalne, dzięki czemu są skuteczne i wykonalne w trudnych sytuacjach.

Skuteczność znaczy prostota

Przykładowe techniki, których siła tkwi prostocie, choć można je szlifować latami:

PLATFORMA – STABILNOŚĆ

Wypracowanie odpowiedniej postawy jest niezwykle ważne zarówno w obronie jak i w ataku. Dla zachowania stabilnej pozycji bardzo ważny jest odpowiedni balans, praca stóp, unikanie zejścia do parteru. Platforma to prowadzenie defensywnej lub ofensywnej taktyki z pełną siłą, mobilność i cały zakres ruchu.

TARCZA (SHIELD) – SIŁA KINETYCZNA

W celu zapewnienia maksymalnej ochrony, w zgodzie z odruchami obronnymi własnego ciała tarcza może być wykorzystywana zarówno ofensywnie jak i defensywnie. Tarcza może działać jako blok przeciwko nadchodzącemu atakowi lub być wykorzystana przy ruchu ofensywnym, tak by przejąć kontrolę nad sytuacją.

WHIPLASH – STRZAŁ Z BICZA

Wielonarzędziowa technika, która obejmuje cały system, od ataków o małym stopniu zagrożenia (groźby) do ataków o wysokim stopniu zagrożenia życia z użyciem maksymalnej agresji (z użyciem broni). 

Jyrki Saario – Twórca DEFENDO – Jego historia.

Życie twórcy Skandynawskiego DEFENDO – założyciela Defendo Alliance – Jyrkiego Saario jest ściśle związane ze studiowaniem i pogłębianiem wiedzy w zakresie walki ulicznej i sportowej. Przez blisko 40 lat trenował kickboxing, muay thai, grappling, judo, boks, bjj, krav maga, kapap, różne style karate, wing chun, kyusho i inne style.

Przez lata techniki były ulepszane i dostosowywane do nowych potrzeb. Tylko techniki wypróbowane pozostały w systemie, a wszystkie niepotrzebne i niepewne zostały usunięte. Wiele lat pracy zostało włożone w rozwój DEFENDO aby dać pewność, że żadna technika nie zawiedzie w sytuacji zagrożenia. To właśnie dlatego DEFENDO jest uważane za realistyczny system samoobrony, jeden z najlepszych na świecie.

Aby wyjść naprzeciw europejskim wymaganiom, DEFENDO było rozwijane w oparciu o europejską kulturę i środowisko. Oświetlenie, klimat, środowisko i kultura tworzą zespół uwarunkowań, który musi zostać wzięty pod uwagę przy rozwijaniu realistycznego systemu samoobrony.

Do czego nawiązuje nazwa DEFENDO?

Sama nazwa DEFENDO sięga korzeniami do Szanghaju w 1920 roku. Miasto to, będące częścią korony Brytyjskiej, w tym czasie było jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie. Właśnie tam miejscowi policjanci, William E. Farbairn i Eric Anthony Sykes, zaczęli tworzyć system walki wręcz i samoobrony, którego techniki sprawdzały się również w warunkach ekstremalnych. Rozwiązania przechodziły próbę ognia na co dzień w trakcie operacji policyjnych, podczas których często dochodziły do sytuacji „życia lub śmierci”. W 1931 roku Fairbairn opublikował swoją książkę pod tytułem Defend-U.

Podczas II wojny światowej William E. Fairbairn otrzymał zadanie stworzenia prostego i skutecznego systemu walki w bliskim dystansie na potrzeby wojsk alianckich, który miał być szybko przyswajalny dzięki technikom opartym na naturalnych reakcjach i potężnym użyciu siły. System został zastosowany przez Brytyjski Wydział Operacji Specjalnych (Special Operations Executive), który między innymi przygotowywał jednostki do działań dywersyjnych na tyłach wroga. Do jednostek tych należeli m.in. legendarni Cichociemni. System Fairbairna zaczęto stosować również w innych brytyjskich, amerykańskich i polskich jednostkach oraz agencjach rządowych (np., OSS – Office of Strategic Services, późniejsze CIA). Treningi były przeprowadzane także w słynnym Camp-X w Kanadzie nad jeziorem Ontario.

Stosowana przez nas nazwa DEFENDO nawiązuje do rewolucyjnej jak na owe czasy metody treningowej i myśli taktycznej Williama E. Farbairna. Choć techniki stosowane przez nas w dużej mierze różnią się od metody Farbairna, to wspólny cel, jakim jest dążenie do maksymalnie realistycznego i skutecznego treningu samoobrony i walki wręcz oraz korzenie europejskie tworzą kluczowy wspólny mianownik.

Przez lata techniki były ulepszane i dostosowywane do nowych potrzeb. Tylko techniki wypróbowane pozostały w systemie, a wszystkie niepotrzebne i niepewne zostały usunięte. Wiele