Klub Rekreacji Ruchowej, Samoobrony i Sportów Walki

Jaka sztuka walki jest najlepsza pod samoobronę na ulicy?

Jaka sztuka walki jest najlepsza pod samoobronę na ulicy?

Wiele osób spiera się, która sztuka walki lub który sport walki jest najskuteczniejszy aby obronić się w przypadku ulicznego zagrożenia.

Karate, boks, taekwondo a może judo zapasy lub MMA? Trener i ćwiczący każdy z tych sztuk / sportów walki będzie twierdził, że jego styl jest najlepszy i skuteczny aby obronić się na ulicy. Tak samo każdy klub będzie się reklamował, że oprócz umiejętności walki turniejowej w danym sporcie czy sztuce walki, także nauczycie się skutecznej samoobrony.

Czy umiejętność wysokiego kopania czy walki w parterze to sukces w obronie przed ulicznym agresorem ?

Zacznijmy od tego, że instruktorzy warszawskiego klubu rekreacji ruchowej, samoobrony i sportów walki KENKO (Monika i Krzysztof) swoją drogę w sportach walki zaczynali od karate kyokushin – zarówno świetnej sztuki walki jak i twardego kontaktowego sportowego lecz bez uderzeń pięścią na twarz.

Krzysztof rozpoczął treningi karate w 1994 roku a Monika w drugiej połowie 1997r w siedleckim klubie karate kyokushin. W latach 2013 – 2018 trenowali karate w Warszawie na Białołęce – klub karate ShinKyokushin (jedna z organizacji stylu kyokushin).

Ten styl karate od lat przyciąga wiele osób, dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W samej Warszawie jest kilkanaście klubów karate kyokushin a klub karate Białołęka ma na Tarchominie wiele oddziałów oraz sekcję karate dla dorosłych.

Dlaczego w 2017r nasze drogi skierowały się do klubu samoobrony w celu ćwiczenia Krav Maga i systemu samoobrony Defendo? Od lat szukaliśmy skutecznego stylu combat lub innego, gdzie ćwiczy się realne podejście do samoobrony.

Czy karate uczy skutecznej samoobrony. Na pewno warto ćwiczyć sporty i sztuki walki, i to nie ważne w jakim wieku ale wiadomo, że uprawianie sztuk walki od dziecka uczy pokory i systematyczności. Jednak należy pamiętać, że sztuka walki nie zawsze prezentuje skuteczne techniki samoobrony, w tym samoobrony dla kobiet.

Oglądając wiele technik samoobrony prezentowanych przez kluby sztuk walki w Warszawie, na ich profilach w social media, wyraźnie można stwierdzić, że odbiegają one od rzeczywistości. Walka uliczna nijak się ma kata (układy walki) czy tysiąca technik ćwiczonych ma macie. Realność to podstawa dobrego systemu walki. Taki właśnie prezentuje Defendo czy Classic Krav Maga.

Dobrze, więc może sporty parterowe jak brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) lub judo skutecznie pozwolą się obronić na ulicy? Wszak mówi się, że każda walka kończy się na ziemi …. jednak należy pamiętać, że zaczyna się w stójce.

Ponownie potwierdzamy, że warto ćwiczyć BJJ. Na warszawskiej Białołęce są kluby brazylijskie jiu-jitsu oferujące treningi także dla dorosłych. Tak samo warto ćwiczyć w klubie judo na Białołęce czy w klubie zapasów Warszawa Białołęka. To świetne sztuki walki rozwijające wiele umiejętności motorycznych.

Tak, trzeba znać techniki obrony w parterze. Trzeba wiedzieć jak wydostać się z dosiadu, dosiadu z duszeniem czy innych zagrożeń gdy znajdziemy się na ziemi. Tak samo rzut przez biodro może świetnie pokonać przeciwnika. Jednak pamiętajmy, że w klubie ćwiczy się na macie. Miękko i przyjemnie. Czy te same techniki będziesz chciał robić na asfalcie?

Na koniec „rozprawimy” się z boksem / kickboxingiem (kick boxing, kick-boxing) oraz thai boxingiem (boks tajski). Musimy potwierdzić, że klub bokserski Białołęka to dobry wybór aby realnie uczyć się walki i obrony ulicznej. Unik plus dobry cios prawy prosty i na dokładkę lewy sierpowy może skutecznie powstrzymać ulicznego agresora. A co z kopnięciami na ulicy w celu samoobrony? Tak ale tylko te niskie – front kick (kopnięcie w przód w okolice brzucha) czy kopnięcie kolanem może się sprawdzić. Wysokie kopnięcia dobrze wyglądają podczas zawodów. Na ulicy nie warto ich używać. Tych niskich też jeśli mamy szansę ciosami bokserskimi wyjść z opresji. Co do thai boxingu to możemy od tej sztuki walki może do samoobrony na ulicy zapożyczyć ciosy łokciem – to dobra „broń” także w samoobronie dla kobiet.

Jak widzicie każda sztuka czy sport walki jest dobra i może pomóc na ulicy. Nie negujemy żadnego klubu, żadnego stylu czy sportu walki. Klub bokserski Warszawa Białołęka / Tarchomin (Boks Białołęka)?, klub Karate Białołęka?, Judo Białołęka? Wybierzcie sobie klub sportów walki na Białołęce, który Wam najbardziej pasuje. Pójdźcie do paru na pierwszy darmowy trening i zacznijcie się ruszać. To będzie dobre dla Waszego zdrowia a i na pewno nauczycie się wielu cennych technik i poznacie fajnych ludzi.

Jednak pamiętajcie, że warto treningi sztuk walki przeplatać treningami skutecznej samoobrony w Warszawie. Nasz klub prowadzący zajęcia na Białołęce / Warszawa Tarchomin oferuje szkolenia z podstaw samoobrony dla klubów sztuk walki oraz grupowe zajęcia przy ul. Strumykowej 21 w Warszawie.

Czego uczymy, co może dobrze uzupełnić Twoje treningi na macie ? Przede wszystkim staramy się wpajać bezpieczne zachowania i unikanie zagrożeń. Wiem wiem, chcecie czuć się bezpiecznie ale „chcesz pokoju? przygotuj się na wojnę”. Musisz wiedzieć, że na ulicy nie ma zasad, nie ma sędziego, który przerwie walkę gdy doznasz nokautu i co najgorsze nigdy nie wiesz kiedy nastąpi atak i nie będziesz na niego przygotowany. „Bądź trudnym celem – chroń siebie i swoich bliskich”

Ponad to, ćwiczący na naszych kursach samoobrony uczą się, ze ucieczka (oddalenie) się to dobre rozwiązanie. Tak, to nie jest żadna ujma na honorze, nawet gdy się posiada szósty dan. Lepiej uniknąć weryfikacji swoich umiejętności niż stracić zdrowie lub życia. Ulica to nie mata czy sala treningowa – jeszcze raz to podkreślamy. Wiele razy słyszeliście, że jakiś mistrz sportów walki czy sztuk walki został pobity na ulicy. Oddal się jak możesz i bądź bezpieczny. Oddaj telefon i portfel i nie walcz z nożownikiem (jeśli nie musisz). Złote zasady? Wg nas tak.

Classic Krav Maga Białołęka oraz System Defendo oferowany w naszym klubie Warszawa Białołęka to także skuteczne techniki samoobrony. Nie nauczymy Cię tysiąca technik a kilkunastu, które pozwolę Ci przetrwać w miejskiej dżungli – na ulicy, przystanku, autobusie, w pracy czy w szkole.

Trening skutecznej samoobrony zaczyna się od dobrej pozycji walki, nauki blokowania ciosów sierpowych i prostych a także kontrataków. Podstawy boksu muszą być ! A do obrony przed sierpowymi uczymy techniki „SHIELD” – sprawdzona przez wielu ćwiczących.

Uczymy prostych kopnięć jak stomp kick (na strefę kolana) czy kopnięcie podbijające w strefę kroku. Dwa kopnięcia skuteczne także w przypadku nauki samoobrony dla kobiet Warszawa Białołęka. W grupie zaawansowanej pojawią się wysokie kopnięcia tak aby móc je wykorzystać w walce sportowej.

Nasze treningi to również wyjścia z duszenia i obchwytów, samoobrona w parterze oraz techniki obrony przed atakiem nożem, pałką oraz szantażem pistoletem. Panie uczą się obrony w przypadku ciągnięcia za włosy lub technik samoobrony gdy znajdą się na ziemi.

Chcesz poznać naszą ofertę ? Przyjdź na darmowy trening samoobrony. Trenujemy w Warszawie – Białołęcki Ośrodek Sportu, Warszawa, ul. Strumykowa 21. Nasza treningi dedykowane są dla osób od 13 roku życia – kobiet i mężczyzn.